Parafia
w Ostrowcu Świętokrzyskim

Podwyższenia Krzyża Świętego

Duch Święty zstąpił – znak nowego początku
W niedzielę, 8 czerwca 2025 roku, podczas Mszy Świętej, której przewodniczył Proboszcz ks. dr Marian Bolesta, uczestniczyliśmy w wydarzeniu o wyjątkowym znaczeniu duchowym. W tym dniu, który upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na Maryję i Apostołów, a wraz z Nim narodziny Kościoła, do Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II dołączył nowy Brat. W otoczeniu braterskiej i parafialnej wspólnoty, w atmosferze podniosłej powagi, pan Andrzej Niedbała złożył uroczystą przysięgę, stając się pełnoprawnym członkiem Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II otrzymując pierwszy stopień – tytuł Rycerza Wiary. To nie tylko symboliczne przyjęcie, lecz świadectwo jego gotowości do życia w duchu służby, wierności i odwagi, których źródłem są dary Ducha Świętego.
Tuż po tym poruszającym momencie, nadszedł czas na kolejną wyjątkową chwilę. Brat Zdzisław Salus, za swoją wytrwałość i oddaną służbę, został uhonorowany awansem na drugi stopień – Rycerza Miłosierdzia. To zaszczytne wyróżnienie jest nie tylko wyrazem wdzięczności za jego zaangażowanie i bezinteresowną pracę na rzecz wspólnoty i Kościoła, lecz także świadectwem dla tych wszystkich, którzy pragną z oddaniem podążać ścieżką rycerskiego powołania.
Cała ceremonia emanowała głębokim poczuciem jedności i braterskiej więzi – obecność Rycerzy z innych Chorągwi Komandorii Sandomierskiej podkreśliła braterską jedność i wspólną misję, która przekracza granice parafii. W tej jedności, modlitwie i radości, mogliśmy wszyscy doświadczyć, czym naprawdę jest Kościół – żywy i oddany.
Z serca dziękujemy Bogu za dar nowego Brata oraz za tych, którzy poprzez swoją postawę świadczą o pięknie chrześcijańskiego życia. Niech ich dalsza droga będzie umacniana mocą Ducha Świętego – Tego, który daje mądrość, odwagę, pobożność i miłość.
 
Tekst: Katarzyna Łaszcz
7 czerwca 2025 r. dzieci, które po raz pierwszy w tym roku przyjęły Komunię Świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrowcu Św. wybrały się wraz z Księdzem Proboszczem Marianem Bolestą, rodzicami i rodzeństwem na pełną wrażeń wycieczkę. Pierwszym punktem programu był Park Legend w Nowej Słupi - urokliwe miejsce, które przeniosło nas w legendarną przestrzeń Gór Świętokrzyskich. Następnie meleksami udaliśmy się do najstarszego polskiego Sanktuarium - Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Podczas Mszy św. uczestnicy dziękowali za dar Komunii, a także za rodziców, bliskich, duszpasterzy i katechetów. Po nabożeństwie oddaliśmy cześć relikwiom Krzyża Św. poprzez ich ucałowanie. Później wraz z opiekunami dzieci zeszły ze Świętego Krzyża Traktem Królewskim do Nowej Słupi, gdzie czekała na nich kiełbaska z grilla i ciepła herbata.
Wspaniała pogoda i super spędzony czas integracji.
 
 
Tekst: Katarzyna Szostak
Zdjęcia: Edyta Góraj
"Młodzi pielgrzymi nadziei" pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Spotkanie Młodych Diecezji Sandomierskiej na terenie Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.Młodzież chętnie uczestniczyła we wspólnej integracji, zabawie w grupach i koncercie zespołu Owoc uKorZENIA.
Mszę świętą celebrował John Joseph Kennedy-arcybiskup z Watykanu oraz biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wraz z obecnymi księżmi.
Z naszej Parafii w spotkaniu uczestniczyła grupa 27 młodych ludzi, nad którymi opiekę sprawowało czworo rodziców.
Cieszymy się ze wspólnie spędzonego czasu i dobrej pogody.
 
Tekst: Dominika Kitowska
Zdjęcia: Dominika Kitowska i Katarzyna Witczak

Pierwsza Komunia Święta to niezwykłe doświadczeni, które głęboko zapada w serca dzieci. To moment pełen emocji, wzruszeń i radości, który często kształtuje ich dalsze życie duchowe, ma moc zmieniania serc i umacniania więzi z Bogiem.
Dnia 18 maja br., w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrowcu Św. dziewiętnaścioro dzieci przystąpiło po raz pierwszy do Sakramentu Eucharystii. Mszę świętą odprawił Ks. Proboszcz Marian Bolesta. Pomimo kiepskiej pogody uroczystość była wyjątkowa tak, jak wyjątkowi byli jej bohaterowie-dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej.
Cudownie udekorowany kościół, wzruszeni rodzice i bliscy, dzieci w białych ubrankach śpiewające:
„Idzie mój Pan, idzie mój Pan
On teraz biegnie by spotkać mnie”
Drogie dzieci, oby tych spotkań z Panem Jezusem było w Waszym życiu jak najwięcej.

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/TxwE7iNzE1TD5VSx8

Tekst: Katarzyna Szostak
Zdjęcia: Anna Wąsik - Ciecieląg