MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY - Tradycyjne Palmy Wielkanocne
Kiedy wiedza i doświadczenie spotkają się z kreatywnością to wiadomo, że w efekcie powstanie coś niezwykłego.
5 kwietnia 2025, po raz drugi w tym roku, spotkaliśmy się na międzypokoleniowych warsztatach. Ponieważ coraz krótszy czas dzieli nas od Niedzieli Palmowej, warsztaty dotyczyły wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych.
Sam zwyczaj przygotowywania palm sięga aż VII wieku, zapoczątkowany został we francuskim kościele, przetrwał w Polsce, Austrii i Niemczech.
Tradycyjne palmy wykonywane były z wierzbowych gałązek, nie mogło zabraknąć w nich gałązek zielonego bukszpanu, traw, kłosów zbóż, suszonych kolorowych kwiatów i kwiatów ręcznie robionych z krepiny. Miały symbolizować odradzające się na wiosnę życie, a przede wszystkim symbolizować wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.
Dzisiaj naszą parafialną salę wypełnił gwar rozmów i śmiech za sprawą uczestników warsztatów, wśród których przeważały dzieci. Każdy przyniósł ze sobą kolorowe krepiny, gałązki bazi, wstążki. W tajniki tworzenia kwiatów z krepiny, doboru materiałów i tworzenia plamy, wprowadziły nasze parafianki – Pani Irena i Pani Małgosia. Obie, od lat samodzielnie przygotowują palmy na Niedzielę Palmową, więc z radością podzieliły się swoją wiedzą
z niezwykłą cierpliwością pokazując, jak zrobić róże czy krokusy...
Wiem, że dzisiaj możemy kupić niemalże wszystko, to jednak czas poświęcony na pracę poza pięknymi palmami przyniósł wzmocnienie wzajemnych relacji a przede wszystkim podtrzymanie tradycji. A ile było śmiechu, jak przypomniałyśmy sobie letnią wyprawę po zboża i trawy…
Satysfakcja z własnoręcznie przygotowanych palm z całą pewnością jest ogromna, każda jest piękna i niepowtarzalna.
Dziękujemy Wam za dzisiejszy dzień a szczególnie za kwiaty, które ozdobiły palmę przygotowaną dla naszego Proboszcza.
Dla tych, którzy nie byli – fotorelacja z warsztatów. A o tym, czy były udane, niech powiedzą uśmiechnięte buzie dzieci i ich dzieła.
 
Tekst: Katarzyna Król
Zdjęcia: Antoni Król, Katarzyna Król